گاه نوشته ها

مهدی دزفولی هستم، وبلاگ نویسی را از شهریور ماه 1382 آغاز کردم.علاوه بر وبلاگ نویسی، فعالیت های مختصر مطبوعاتی (همکاری با هفته نامه پنجره، فصلنامه ارغنون، روزنامه شرق و اعتماد) و مستند سازی هم داشته ام.پیش از این سردبیر سابق سایت خبری تحلیلی شفاف و مدیر اجرایی فصلنامه ارغنون بوده ام.

پیش از این 3 وبلاگ دیگر داشته ام که به دلایلی یا فعالیت آن ها متوقف شد و یا با فیلتر مواجه شدند و این وبلاگ چهارمین وبلاگی است که در آن می نویسم.امیدوار اینجا محلی برای تبادل آرا و نظرات مختلف باشد و بتوانم به صورت مستقیم نوشته های خودم را در اختیار دیگران قرار دهم.

نسیم

به گزارش «نسیم» (+)، مراسم رونمایی از مستند داستان یک حزب ناتمام روز گذشته در تالارگفتگوی مجموعه یادمان شهدای هفتم تیر«سرچشمه» برگزار شد.

رونمایی از مستند داستان یک حزب ناتمام با حضور دکتر جواد منصوری معاون مرکز اسناد انقلاب اسلامی و عضو کمیته حزب جمهوری اسلامی و همچنین حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدرضا زائری مدیر مجموعه یادمان شهدای هفتم تیر و مهدی درفولی کارگردان مستند داستان یک حزب ناتمام برگزارشد.

دکتر جواد منصوری، معاون مرکز اسناد انقلاب اسلامی و عضو کمیته حزب جمهوری اسلامی، در این مراسم طی سخنانی به خاطراتی از شجاعت‌ها و تلاش‌های شهید آیت الله حسینی بهشتی یاد کرد و او را مردی مقاوم، دلسوز، شجاع و خاضع دانست.

وی تصریح کرد: شهید بهشتی به گفته امام خمینی(ره) آنقدر مظلوم بود و منیتی برای خود قائل نبود که در برابر انواع تهمت‌هایی که به او زده می‌شد و حتی عده‌ای آن تهمت‌ها را بر روی دیوارها می‌نوشتند تا بقیه مردم هم بخوانند، اقدام دشمنانه‌ای انجام نمی‌داد.

معاون مرکز اسناد انقلاب اسلامی همچنین از خاطرات خود در روز نهم تیرماه و زمان تشییع جنازه شهدا یاد کرد و اظهار داشت: در آن زمان عده‌ای از مردم شعار «ایران پر از بهشتی است» را سر داده بودند و این شعار من را آزرده خاطر کرده بود. چراکه می دانستم شخصیت شهید بهشتی به ندرت در کشور یافت می‌شود.

ایشان بیان کرد: شهید بهشتی از جمله شخصیت‌هایی بود که بدون اغراق خداوند هر صد سال به جامعه اسلامی اهدا می‌کند، همان طور که خداوند امام خمینی(ره) را هدایت و حفظ کرد تا مسیر تاریخ بشریت به سمت اسلام سوق پیدا کند.

دکتر منصوری با بیان اینکه خون شهید بهشتی بیشتر از زندگی او به اسلام خدمت کرد، گفت: فاجعه هفتم تیر در عین عزایی که برای جامعه اسلامی به همراه داشت ، برکات و ثمرات بسیاری هم داشت از جمله اینکه باعث ریشه کن شدن جریان های ضد انقلابی و منافقین شد.

عضو کمیته حزب جمهوری اسلامی از عدم جمع گرایی در سطح جامعه انتقاد کرد و گفت: جای تاسف است که جامعه ما هنوز هم قائم به فرد است و شهید بهشتی آنقدر در این دنیا عمر نداشت که روح جمعی و قانون گرایی را از طریق حزب گرایی در جامعه نهادینه کند.

دکتر منصوری همچنین بر ادامه دادن راه زندگی و رهنمودهای شهید بهشتی تاکید کرد و گفت: لازم است رسانه‌ها در زمینه معرفی شخصیت های انقلابی بیشتر فعالیت کنند. چراکه برخی افراد و چهره‌های اثرگذار مانند شهید عراقی آنطور که باید برای مردم شناخته شده نیستند.

تسنیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم (+)، مراسم رونمایی از مستند «داستان یک حزب ناتمام» پیرامون حزب جمهوری اسلامی با حضور جواد منصوری در مرکز سرچشمه برگزار شد. در ابتدای این نشست منصوری گفت: در مورد موضوع هفتم تیر معمولا سه محور صحبت وجود دارد. اول آن است که زمینه های این واقعه چه بود و چه اشخاصی در شکل دادن به این فاجعه نقش داشتند. دوم آن است که این واقعه چه آثاری در کشور داشت و سوم آن است که امروز چه درس هایی از این واقعه می توان گرفت. البته صحبت کردن پیرامون این موضوعات هرکدام در جای خود اهمیت دارد اما امروز می‌خواهم درباره ی شخصیت ویژه ی شهید آیت الله بهشتی صحبت کنم.

وی ادامه داد: با پیروزی انقلاب، اولین مساله این بود که هرکدام از افراد این حالت را می‌گیرند که ما قهرمانیم و باید بالاتر باشیم و دستور بدهیم. افرادی بودند که صراحتا می‌گفتند که فلان مسئولیت حق ماست و چون ما را در آن پست نگذاشتند ما دیگر نیستیم. حال می‌خواهیم ببینیم که شهید بهشتی در آن موقع و مقطع چگونه صحبت می‌کرد.

اولین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیان داشت: در زمانی که هر کس سعی می‌کرد که دوستان و آشنایان خود را بیاورد، ایشان جلسه ای را با روسای سه قوه برگزار کردند که در آن گفتند انتخاب افراد باید براساس شایسته سالاری باشد. اولین ویژگی ایشان این بود که از نظر اخلاق سیاسی ، کاملا اسلامی بود. افراد اکثرا این گونه هستند که وقتی به پستی می رسند رفتارشان عوض می شود اما شهید بهشتی به اخلاق اسلامی اعتقاد داشت و واقعا آن را رعایت می کرد. ایشان حتی در برخورد با مخالفانشان نیز اخلاق اسلامی را رعایت می کرد. خاطرم هست ایشان از ابتدا تا انتها، اسم هر شخصی را که برای نمایندگی در مجلس اول مطرح می شد، نمی‌گفتند که عضو حزب است یا نه بلکه می‌گفتند ایشان آیا توانایی این کار را دارد یا نه ؟ آیا تقوای لازم را دارد یانه؟ یا یادم هست که برای نخست وزیری اسم اشخاص متعددی مطرح شد ایشان هیچ گاه نگفتند که فلان شخص آیا عضو حزب هست یا نه ؟ برای مثال شهید رجایی نخست وزیر شد در حالی که عضو حزب نبود اما از حمایت کامل حزب جمهوری اسلامی برخوردار بود. دلیل این رفتار هم این بود که شهید بهشتی معتقد به شایسته سالاری بودند. البته متاسفانه امروز ما با این طرز تفکر زاویه بزرگی گرفته ایم.

منصوری اضافه کرد: ویژگی دوم شهید بهشتی ترجیح جامعه و منافع جمع بود. ایشان هیچ وقت در برابر تهمت ها و دیوار نوشت هایی که علیه ایشان بود از خود دفاع نکرد. ما امروز به دلیل فاصله گرفتن از اخلاق اسلامی –  سیاسی مشکلات زیادی پیدا کردیم. به نظرمن برخلاف این که همه می گویند عمده مشکلات کشور اقتصادی است، اولین مشکل ما نداشتن اخلاق اسلامی – سیاسی است و بحث های بعدی ناشی از آن است. اگر در کشور مصرف زدگی، تجمل، فاصله طبقاتی و ... داریم به این دلیل است که ما اخلاق اسلامی را فراموش کردیم. برای مثال شهید بهشتی تا مدت ها بعد از انقلاب حاضر نبود که محافظ داشته باشد. ایشان عمیقا اسلام را شناخته بود و بسیار مقید بود. خاطرم هست که ایشان برای اجرای طرحی که ما در سپاه برای کمک به ازدواج جوانان قرار داده بودیم، مبلغ قابل توجهی را اختصاص دادند. ایشان در مساله رسیدگی به جوانان شعار نمیداد و ادعا نمی کرد بلکه عمل می کرد ایشان خود اگر چه مسئولیتی در این حوزه نداشت اما اشتغال جوانان را به صورت مستمر پیگیری می کرد. شهید بهشتی شخصیتی است که بدون اغراق خداوند در هر سال برای تجدید اسلام به جامعه اسلامی تحویل می دهد همان طور که خداوند امام را حمایت کرد تا اسلام را دوباره پیاده کند.به همین دلیل هم خون شهید بهشتی بیش تر از زنده بودنشان ثمر داشت.

او خاطر نشان کرد: اگر شهید بهشتی می بود دو سه اتفاق مهم رخ می داد که متاسفانه به دلیل این که بعد از ایشان روحیه ای مثل او وجود نداشت رخ نداد. به نظرم اگر ایشان زنده بود قطعا قوه قضاییه خیلی بهتر می شد و اکنون وضعیت به جایی نمی رسید که دادستان بگوید که ما انگار 20 سال کشور را رها کرده بودیم. جنگل ها را تراشیدند، زمین ها را بردند و اکنون می گوییم آن ها را گرفتیم. یقینا اگر ایشان بود این اتفاق نمی افتاد. هم چنین به نظرم مساله‌ای که در کشور شکل نگرفته جمع گرایی است. متاسفانه ایشان زنده نماند تا با تربیت حزبی، جمع گرایی را در مدیران ما ایجاد کند. خاطرم هست که در جلسه شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی در 15 اسفند که بعد از اتفاقات 14 اسفند بود، من پیشنهاد دادم تا سران این التهاب و به ویژه بنی صدر را ممنوع الخروج کنید ایشان گفتند که بدون دلیل نمی توان این کار را انجام داد بلکه باید به دنبال دلیل حقوقی بود. این در حالی است که رئیس سازمان بازرسی کل کشور می گوید که قانون شکنی در نظام اداری ما فرهنگ شده است من فکر می کنم دلیل چنین اتفاقی، نبود ایشان است.

معاون مرکز اسناد انقلاب اسلامی در پایان سخنان خود گفت: ما سرمایه های عظیمی را از دست دادیم، از شهید مطهری تا شهید عراقی ها و ... اما کمتر کار کردیم که ادامه دهنده ی خصلت های مثبت این ها باشد و حداقل درس‌های آن ها را به جوانان یاد بدهیم. باید خود ساختگی و مجموع خصال مثبتی که در ایشان بود را به نسل های بعد منتقل کنیم. علاوه بر آن ما در بخش رسانه ای هم  ضعف داشتیم. اگر در کشور های غربی چنین اتفاقی برای چنین شخصیتی اتفاق افتاده بود نمی دانم چند سریال و فیلم سینمایی و ... ساخته شده بود اما هنوز که هنوز است ما در کشور هیچ فیلمی از شهید عراقی و امثال آن ها نساخته ایم و خیلی ها ایشان را نمی شناسند.

در ادامه جلسه نیز مستند «داستان ناتمام یک حزب » به کارگردانی سید مهدی دزفولی برای حاضران اکران شد.

نظرات  (۱)

سلام و درود بر شما دوست گرامی ، مطلب خوبی بود ، از شما تشکر می کنم .

لطفا از سایت ما (سایت تبادل لینک خودکار و رایگان برای همه وبلاگ ها و وبسایت ها ) دیدن فرمایید.

تبادل لینک = افزایش بازدید و افزایش پیج رنک گوگل وبلاگ و وبسایت شما

برای ثبت لینک وبلاگ خود کلیک کنید

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
استخدام
ایران ، وبلاگ آگهی و اخبار استخدامی کشور

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی